| Internal Part Number | EIS-51741-10000812CALF | |
| Standard Package | 360 | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 20 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Press-Fit | |
| Contact Layout, Typical | 8 Signal, 12 Power | |
| Features | Board Lock, Guide Pin | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |
| Voltage Rating | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 51741-10000812CALF | |
| Related Links | 51741-100, 51741-10000812CALF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 108478160005025 | CONN HEADR INVRTD 160POS STR PCB | datasheet.pdf | |