FFF 51741-10001204CALF
51741-10001204CALF picture photo
Mfg. Part Number
51741-10001204CALF
Datasheet Download
51741-10001204CALF.pdf
Availability of 51741-10001204CALF
QUANTITY
51741-10001204CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51741-10001204CALF
Internal Part NumberEIS-51741-10001204CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package440
Connector StyleBlade Power
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical12 Signal, 4 Power
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51741-10001204CALF
Related Links51741-100, 51741-10001204CALF Datasheet, FFF Distributor
51741-10001204CALF Details Description
Related parts for 51741-10001204CALF
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf