FFF 51741-10002408AA
51741-10002408AA picture photo
Mfg. Part Number
51741-10002408AA
Brief Description
VERT REC POWERBLADE
Datasheet Download
51741-10002408AA.pdf
Availability of 51741-10002408AA
QUANTITY
51741-10002408AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51741-10002408AA
Internal Part NumberEIS-51741-10002408AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package22
Connector StyleBlade Power
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 8 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51741-10002408AA
Related Links51741-10, 51741-10002408AA Datasheet, FFF Distributor
51741-10002408AA Details Description
Related parts for 51741-10002408AA
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC 8-BIT LATCH 3-ST 20-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 26AWG 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf