FFF 51741-10002414AA
51741-10002414AA picture photo
Mfg. Part Number
51741-10002414AA
Datasheet Download
51741-10002414AA.pdf
Availability of 51741-10002414AA
QUANTITY
51741-10002414AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51741-10002414AA
Internal Part NumberEIS-51741-10002414AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package11
Connector StyleBlade Power
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 14 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51741-10002414AA
Related Links51741-10, 51741-10002414AA Datasheet, FFF Distributor
51741-10002414AA Details Description
Related parts for 51741-10002414AA
FIXED IND 220UH 114MA 11.5 OHM datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 8" VIOLET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
COMBO-D 13C3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf