FFF 51752-026LF
51752-026LF picture photo
Mfg. Part Number
51752-026LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE V/T LF REC
Datasheet Download
51752-026LF.pdf
Availability of 51752-026LF
QUANTITY
51752-026LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51752-026LF
Internal Part NumberEIS-51752-026LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package880
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions26
Number of Positions Loaded12
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Signal, 2 Power
FeaturesGuide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51752-026LF
Related Links51752, 51752-026LF Datasheet, FFF Distributor
51752-026LF Details Description
Related parts for 51752-026LF
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MUX DUAL DIFF 3.3V/5V 20TSSOP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 13pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485 RS422 SOT23-6 datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN CIRC INSERT 22POS SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf