FFF 51760-10100401AALF
51760-10100401AALF picture photo
Mfg. Part Number
51760-10100401AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A REC POWERBLADE
Datasheet Download
51760-10100401AALF.pdf
Availability of 51760-10100401AALF
QUANTITY
51760-10100401AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51760-10100401AALF
Internal Part NumberEIS-51760-10100401AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package924
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical40 Signal, 2 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51760-10100401AALF
Related Links51760-101, 51760-10100401AALF Datasheet, FFF Distributor
51760-10100401AALF Details Description
Related parts for 51760-10100401AALF
IC AMP AUDIO PWR 4.2W MONO 9SIL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ DL 10MSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 77.76MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A R3 datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf