FFF 51760-10210002CBLF
51760-10210002CBLF picture photo
Mfg. Part Number
51760-10210002CBLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A REC POWERBLADE
Datasheet Download
51760-10210002CBLF.pdf
Availability of 51760-10210002CBLF
QUANTITY
51760-10210002CBLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51760-10210002CBLF
Internal Part NumberEIS-51760-10210002CBLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package264
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions104
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical100 Signal, 4 Power
FeaturesGuide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51760-10210002CBLF
Related Links51760-102, 51760-10210002CBLF Datasheet, FFF Distributor
51760-10210002CBLF Details Description
Related parts for 51760-10210002CBLF
CONN SOCKET IDC 60POS W/STR TIN datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TVSOP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 10US CMOS 24-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 20A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf