FFF 51762-10401200AA
51762-10401200AA picture photo
Mfg. Part Number
51762-10401200AA
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A REC POWERBLADE
Datasheet Download
51762-10401200AA.pdf
Availability of 51762-10401200AA
QUANTITY
51762-10401200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51762-10401200AA
Internal Part NumberEIS-51762-10401200AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
Standard Package44
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical12 Signal, 4 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51762-10401200AA
Related Links51762-10, 51762-10401200AA Datasheet, FFF Distributor
51762-10401200AA Details Description
Related parts for 51762-10401200AA
IC VOLT DETECT 2.4V N-CH OD SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 63VDC 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV PHVOLT 4SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.5V 0.3A 10TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 270KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES 620 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf