FFF 51766-10502400A0LF
51766-10502400A0LF picture photo
Mfg. Part Number
51766-10502400A0LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A REC POWER BLADE
Datasheet Download
51766-10502400A0LF.pdf
Availability of 51766-10502400A0LF
QUANTITY
51766-10502400A0LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51766-10502400A0LF
Internal Part NumberEIS-51766-10502400A0LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package528
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 5 Power
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51766-10502400A0LF
Related Links51766-105, 51766-10502400A0LF Datasheet, FFF Distributor
51766-10502400A0LF Details Description
Related parts for 51766-10502400A0LF
RELAY TELECOM DPDT 3A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RELAY SSR DIN RAIL MOUNT datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ZD 1:4 24-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YEL SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf