Preci-Dip 518-77-256M16-000106
518-77-256M16-000106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-256M16-000106
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA 256POS GOLD
Datasheet Download
518-77-256M16-000106.pdf
Availability of 518-77-256M16-000106
QUANTITY
518-77-256M16-000106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-256M16-000106
Internal Part NumberEIS-518-77-256M16-000106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)256 (16 x 16)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - PostFlash
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-256M16-000106
Related Links518-77-256, 518-77-256M16-000106 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-256M16-000106 Details Description
Related parts for 518-77-256M16-000106
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR DL BUCK PWM 48QFN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M40 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 5KV 100MA AXIAL datasheet.pdf
RME3P57P26P26P-2600 201 ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf