Preci-Dip 518-77-256M20-001105
518-77-256M20-001105 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-256M20-001105
Brief Description
CONN SOCKET PGA 256POS GOLD
Datasheet Download
518-77-256M20-001105.pdf
Availability of 518-77-256M20-001105
QUANTITY
518-77-256M20-001105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-256M20-001105
Internal Part NumberEIS-518-77-256M20-001105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package19
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)256 (20 x 20)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.110" (2.78mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-256M20-001105
Related Links518-77-256, 518-77-256M20-001105 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-256M20-001105 Details Description
Related parts for 518-77-256M20-001105
HDWR DRESS NUT 1/4"-40 .118" BLK datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC POWER MEASUREMENT AC 24-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 560 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 4.8A 8TDFN datasheet.pdf