Preci-Dip 518-77-356M26-001106
518-77-356M26-001106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-356M26-001106
Brief Description
CONN SOCKET PGA 356POS GOLD
Datasheet Download
518-77-356M26-001106.pdf
Availability of 518-77-356M26-001106
QUANTITY
518-77-356M26-001106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-356M26-001106
Internal Part NumberEIS-518-77-356M26-001106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package15
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)356 (26 x 26)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-356M26-001106
Related Links518-77-356, 518-77-356M26-001106 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-356M26-001106 Details Description
Related parts for 518-77-356M26-001106
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS 1000PSI 22MM M10-1.0 6G 5V datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf