FFF 51939-861LF
51939-861LF picture photo
Mfg. Part Number
51939-861LF
Brief Description
R/A HDR POWERBLADE
Datasheet Download
51939-861LF.pdf
Availability of 51939-861LF
QUANTITY
51939-861LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51939-861LF
Internal Part NumberEIS-51939-861LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions53
Number of Positions Loaded36
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationSolder
Contact Layout, Typical48 Signal, 5 Power
FeaturesMating Guide
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51939-861LF
Related Links51939, 51939-861LF Datasheet, FFF Distributor
51939-861LF Details Description
Related parts for 51939-861LF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
REG 3.3V 1.5A 5VIN ADJ HRZ datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS R/A datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V/5V/9V TRPL TO220 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 19UH 2.4A 74.5 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf