FFF 51966-10001600ABLF
51966-10001600ABLF picture photo
Mfg. Part Number
51966-10001600ABLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC PWRBLADE
Datasheet Download
51966-10001600ABLF.pdf
Availability of 51966-10001600ABLF
QUANTITY
51966-10001600ABLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51966-10001600ABLF
Internal Part NumberEIS-51966-10001600ABLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package891
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector Style-
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51966-10001600ABLF
Related Links51966-100, 51966-10001600ABLF Datasheet, FFF Distributor
51966-10001600ABLF Details Description
Related parts for 51966-10001600ABLF
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 75MA 10.9 OHM TH datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 9MM 4.25" datasheet.pdf
CAP CER 0.064UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SPRING TERM BLK 10MM 3P LT GRY datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf