| Internal Part Number | EIS-51966-10014400ABLF | |
| Standard Package | 198 | |
| Connector Style | - | |
| Number of Positions | 144 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Layout, Typical | - | |
| Features | Mating Guide | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |