Grayhill, Inc. 51A22-01-1-08N
51A22-01-1-08N picture photo
Mfg. Part Number
51A22-01-1-08N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP8T
Datasheet Download
51A22-01-1-08N.pdf
Availability of 51A22-01-1-08N
QUANTITY
51A22-01-1-08N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51A22-01-1-08N
Internal Part NumberEIS-51A22-01-1-08N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series51
Number of Positions8
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51A22-01-1-08N
Related Links51A22-0, 51A22-01-1-08N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51A22-01-1-08N Details Description
Related parts for 51A22-01-1-08N
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS DUAL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 IP68 datasheet.pdf
IC ALARM LOSS-OF-SYNC SOT23-5 datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE 14-SOIC datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf