Grayhill, Inc. 51A22-01B16N
51A22-01B16N picture photo
Mfg. Part Number
51A22-01B16N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP16T
Datasheet Download
51A22-01B16N.pdf
Availability of 51A22-01B16N
QUANTITY
51A22-01B16N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51A22-01B16N
Internal Part NumberEIS-51A22-01B16N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series51
Number of Positions16
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP16T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51A22-01B16N
Related Links51A22-, 51A22-01B16N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51A22-01B16N Details Description
Related parts for 51A22-01B16N
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CABLE USB-A TO MICRO USB-B 3M datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT TTL 12V datasheet.pdf
LASER SNSR HD REFLECT COAX LS-50 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 80A TO220-3 datasheet.pdf