Bourns Inc. 51AAD-B24-A15
51AAD-B24-A15 picture photo
Mfg. Part Number
51AAD-B24-A15
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
51AAD-B24-A15.pdf
Availability of 51AAD-B24-A15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
51AAD-B24-A15 Order Process
Ship out your order
Specifications of 51AAD-B24-A15
Internal Part NumberEIS-51AAD-B24-A15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package25
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 51
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation290°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51AAD-B24-A15
Related Links51AAD-, 51AAD-B24-A15 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
51AAD-B24-A15 Details Description
Related parts for 51AAD-B24-A15
RELAY SSR 2A 240VAC SIP PHASE datasheet.pdf
IC FILTR BLD BLK DUAL R-R 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 12A IPAK datasheet.pdf
LENS PEARL EMF RND 18MM datasheet.pdf
CBL STR FEMAL-R/A MALE 2POS 12' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS INLINE FMALE datasheet.pdf
PCF 5.00/04/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf