Bourns Inc. 51AAL-C20-A13L
51AAL-C20-A13L picture photo
Mfg. Part Number
51AAL-C20-A13L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
51AAL-C20-A13L.pdf
Availability of 51AAL-C20-A13L
QUANTITY
51AAL-C20-A13L Order Process
Ship out your order
Specifications of 51AAL-C20-A13L
Internal Part NumberEIS-51AAL-C20-A13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information51-L Cermet (single Cup) Material Declaration
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Model 51/53 Series Material and Design Dec/2014
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 51
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation290°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51AAL-C20-A13L
Related Links51AAL-C, 51AAL-C20-A13L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
51AAL-C20-A13L Details Description
Related parts for 51AAL-C20-A13L
EMITTER IR 880NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf