Grayhill, Inc. 51E30-01-4-03N
51E30-01-4-03N picture photo
Mfg. Part Number
51E30-01-4-03N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 4P3T
Datasheet Download
51E30-01-4-03N.pdf
Availability of 51E30-01-4-03N
QUANTITY
51E30-01-4-03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51E30-01-4-03N
Internal Part NumberEIS-51E30-01-4-03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck4
Circuit per Deck4P3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (4mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 7.11mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51E30-01-4-03N
Related Links51E30-0, 51E30-01-4-03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51E30-01-4-03N Details Description
Related parts for 51E30-01-4-03N
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.5A 6SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.300" 3/5MM 2L datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf