Grayhill, Inc. 51P30-01-3-02N
51P30-01-3-02N picture photo
Mfg. Part Number
51P30-01-3-02N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 3PDT
Datasheet Download
51P30-01-3-02N.pdf
Availability of 51P30-01-3-02N
QUANTITY
51P30-01-3-02N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51P30-01-3-02N
Internal Part NumberEIS-51P30-01-3-02N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3PDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51P30-01-3-02N
Related Links51P30-0, 51P30-01-3-02N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51P30-01-3-02N Details Description
Related parts for 51P30-01-3-02N
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 160MHZ 20QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE EPX 160NH N45 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf