Grayhill, Inc. 51PT30-01-1-04N
51PT30-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
51PT30-01-1-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
51PT30-01-1-04N.pdf
Availability of 51PT30-01-1-04N
QUANTITY
51PT30-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51PT30-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-51PT30-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51PT30-01-1-04N
Related Links51PT30-, 51PT30-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51PT30-01-1-04N Details Description
Related parts for 51PT30-01-1-04N
PWR JACK DC PCB MNT 2.5MM datasheet.pdf
TIMER RELAY ANALOG 10 SEC 120V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
MODULE SDRAM 128MB 168UDIMM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 50POS datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM EDGE DUOTYNE 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
1000UF 6.3V 16X25 105C RAD datasheet.pdf