Bourns Inc. 51RAA-R25-D15L
51RAA-R25-D15L picture photo
Mfg. Part Number
51RAA-R25-D15L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Datasheet Download
51RAA-R25-D15L.pdf
Availability of 51RAA-R25-D15L
QUANTITY
51RAA-R25-D15L Order Process
Ship out your order
Specifications of 51RAA-R25-D15L
Internal Part NumberEIS-51RAA-R25-D15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information51-L Cermet (single Cup) Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Model 51/53 Series Material and Design Dec/2014
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 51
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation290°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51RAA-R25-D15L
Related Links51RAA-R, 51RAA-R25-D15L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
51RAA-R25-D15L Details Description
Related parts for 51RAA-R25-D15L
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
FAN AXIAL 76X37MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC MPU M680X0 40MHZ 184CQFP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 40POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.8A 95 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
PLUG datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf