CTS Electronic Components 520L05CT20M0000
520L05CT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520L05CT20M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520L05CT20M0000.pdf
Availability of 520L05CT20M0000
QUANTITY
520L05CT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L05CT20M0000
Internal Part NumberEIS-520L05CT20M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L05CT20M0000
Related Links520L05C, 520L05CT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L05CT20M0000 Details Description
Related parts for 520L05CT20M0000
IDC CABLE - CSR14G/AE14M/X datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SPRING RETAINER datasheet.pdf
LIGHT PIPE 7MM RND LENS datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7S VFN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf