CTS Electronic Components 520L10DT16M3680
520L10DT16M3680 picture photo
Mfg. Part Number
520L10DT16M3680
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520L10DT16M3680.pdf
Availability of 520L10DT16M3680
QUANTITY
520L10DT16M3680 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L10DT16M3680
Internal Part NumberEIS-520L10DT16M3680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L10DT16M3680
Related Links520L10D, 520L10DT16M3680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L10DT16M3680 Details Description
Related parts for 520L10DT16M3680
IC ADC 8BIT MPU 24-TSSOP datasheet.pdf
THERM NTC 47OHM 20% 0805 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC OP AMP VID SGL 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H datasheet.pdf