CTS Electronic Components 520L15CT40M0000
520L15CT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520L15CT40M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520L15CT40M0000.pdf
Availability of 520L15CT40M0000
QUANTITY
520L15CT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L15CT40M0000
Internal Part NumberEIS-520L15CT40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L15CT40M0000
Related Links520L15C, 520L15CT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L15CT40M0000 Details Description
Related parts for 520L15CT40M0000
RES SMD 48.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 64-HTQFP datasheet.pdf
OSC XO 33.1776MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 148 I/O 196CBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf