CTS Electronic Components 520L15HT16M3690
520L15HT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520L15HT16M3690
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520L15HT16M3690.pdf
Availability of 520L15HT16M3690
QUANTITY
520L15HT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L15HT16M3690
Internal Part NumberEIS-520L15HT16M3690
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L15HT16M3690
Related Links520L15H, 520L15HT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L15HT16M3690 Details Description
Related parts for 520L15HT16M3690
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
HEX TORX KEY SET W/HOLDER 26PC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2CH 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FEMALE TERMINAL 14AWG datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.24K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf