CTS Electronic Components 520L25IT16M3690
520L25IT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520L25IT16M3690
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520L25IT16M3690.pdf
Availability of 520L25IT16M3690
QUANTITY
520L25IT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L25IT16M3690
Internal Part NumberEIS-520L25IT16M3690
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L25IT16M3690
Related Links520L25I, 520L25IT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L25IT16M3690 Details Description
Related parts for 520L25IT16M3690
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf