CTS Electronic Components 520M05HT40M0000
520M05HT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M05HT40M0000
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M05HT40M0000.pdf
Availability of 520M05HT40M0000
QUANTITY
520M05HT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M05HT40M0000
Internal Part NumberEIS-520M05HT40M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M05HT40M0000
Related Links520M05H, 520M05HT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M05HT40M0000 Details Description
Related parts for 520M05HT40M0000
IC COMP OTT R-R 44V TSOT-23-5 datasheet.pdf
IC COMP 1.6V SNGL O-D W/CS 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201A datasheet.pdf
PROGBL CONVERT DC-DC 40A OUT THU datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC P600 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 28POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf