CTS Electronic Components 520M10CT13M0000
520M10CT13M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10CT13M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M10CT13M0000.pdf
Availability of 520M10CT13M0000
QUANTITY
520M10CT13M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10CT13M0000
Internal Part NumberEIS-520M10CT13M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency13MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10CT13M0000
Related Links520M10C, 520M10CT13M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10CT13M0000 Details Description
Related parts for 520M10CT13M0000
LCD GRAPIC DISPL 240X64 WHT/GREY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NPO 1206 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 BLUE-WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.8A 36.5 MOHM datasheet.pdf