CTS Electronic Components 520M10DA40M0000
520M10DA40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10DA40M0000
Brief Description
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD
Datasheet Download
520M10DA40M0000.pdf
Availability of 520M10DA40M0000
QUANTITY
520M10DA40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10DA40M0000
Internal Part NumberEIS-520M10DA40M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10DA40M0000
Related Links520M10D, 520M10DA40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10DA40M0000 Details Description
Related parts for 520M10DA40M0000
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2924 datasheet.pdf
IC D/A CONV LP 16-BIT 24-SSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
PLIERS ELECT NEEDLE NOSE 4.72" datasheet.pdf
CONN 2WAY DIVIDER datasheet.pdf
LITEPIPE ASSY YLW 5MM THR 1.32"L datasheet.pdf