CTS Electronic Components 520M10DT16M3690
520M10DT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520M10DT16M3690
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M10DT16M3690.pdf
Availability of 520M10DT16M3690
QUANTITY
520M10DT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10DT16M3690
Internal Part NumberEIS-520M10DT16M3690
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10DT16M3690
Related Links520M10D, 520M10DT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10DT16M3690 Details Description
Related parts for 520M10DT16M3690
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL26POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/RH DGTL 6DFN IND datasheet.pdf
THERMOSTAT 45 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf