CTS Electronic Components 520M10HT19M2000
520M10HT19M2000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10HT19M2000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M10HT19M2000.pdf
Availability of 520M10HT19M2000
QUANTITY
520M10HT19M2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10HT19M2000
Internal Part NumberEIS-520M10HT19M2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency19.2MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10HT19M2000
Related Links520M10H, 520M10HT19M2000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10HT19M2000 Details Description
Related parts for 520M10HT19M2000
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SC70-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 DR RCPT 12CKT GW HF datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf