CTS Electronic Components 520M15DT16M3680
520M15DT16M3680 picture photo
Mfg. Part Number
520M15DT16M3680
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M15DT16M3680.pdf
Availability of 520M15DT16M3680
QUANTITY
520M15DT16M3680 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M15DT16M3680
Internal Part NumberEIS-520M15DT16M3680
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M15DT16M3680
Related Links520M15D, 520M15DT16M3680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M15DT16M3680 Details Description
Related parts for 520M15DT16M3680
CAP CER 1.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SGE-245L-2-0500N 05000C SFTY EDG datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCP SS 37POS SQ FLG WO/PIN datasheet.pdf