CTS Electronic Components 520M15HT16M3690
520M15HT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520M15HT16M3690
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M15HT16M3690.pdf
Availability of 520M15HT16M3690
QUANTITY
520M15HT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M15HT16M3690
Internal Part NumberEIS-520M15HT16M3690
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M15HT16M3690
Related Links520M15H, 520M15HT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M15HT16M3690 Details Description
Related parts for 520M15HT16M3690
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf