CTS Electronic Components 520M15HT40M0000
520M15HT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M15HT40M0000
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M15HT40M0000.pdf
Availability of 520M15HT40M0000
QUANTITY
520M15HT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M15HT40M0000
Internal Part NumberEIS-520M15HT40M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M15HT40M0000
Related Links520M15H, 520M15HT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M15HT40M0000 Details Description
Related parts for 520M15HT40M0000
IDC CABLE - MSC34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 56POS AU datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE OFK3 32V 50A datasheet.pdf
FIXED IND 18.5NH 3A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
BEVEL 4.00MM datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 10A RB 2 datasheet.pdf