CTS Electronic Components 520M20IT20M0000
520M20IT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M20IT20M0000
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M20IT20M0000.pdf
Availability of 520M20IT20M0000
QUANTITY
520M20IT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M20IT20M0000
Internal Part NumberEIS-520M20IT20M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M20IT20M0000
Related Links520M20I, 520M20IT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M20IT20M0000 Details Description
Related parts for 520M20IT20M0000
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MARKING STRIP datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 30A 150V datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 335A 600V 2POLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT B 20POS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 7.5A AC/DC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf