CTS Electronic Components 520N15CT20M0000
520N15CT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520N15CT20M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520N15CT20M0000.pdf
Availability of 520N15CT20M0000
QUANTITY
520N15CT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N15CT20M0000
Internal Part NumberEIS-520N15CT20M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N15CT20M0000
Related Links520N15C, 520N15CT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N15CT20M0000 Details Description
Related parts for 520N15CT20M0000
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BNC CRIMPING FOR BELDEN 7731A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A 64QFN datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf