CTS Electronic Components 520N15HT16M3680
520N15HT16M3680 picture photo
Mfg. Part Number
520N15HT16M3680
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520N15HT16M3680.pdf
Availability of 520N15HT16M3680
QUANTITY
520N15HT16M3680 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N15HT16M3680
Internal Part NumberEIS-520N15HT16M3680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N15HT16M3680
Related Links520N15H, 520N15HT16M3680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N15HT16M3680 Details Description
Related parts for 520N15HT16M3680
TERM RECT TONGUE 22-16AWG PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
1CH CONN INPUT EXTEN UNIT PNP datasheet.pdf
CONN ENCLOSURE SIZE 8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 16 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf