CTS Electronic Components 520N25CT16M3680
520N25CT16M3680 picture photo
Mfg. Part Number
520N25CT16M3680
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520N25CT16M3680.pdf
Availability of 520N25CT16M3680
QUANTITY
520N25CT16M3680 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N25CT16M3680
Internal Part NumberEIS-520N25CT16M3680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N25CT16M3680
Related Links520N25C, 520N25CT16M3680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N25CT16M3680 Details Description
Related parts for 520N25CT16M3680
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.2A 4DSLGA datasheet.pdf