CTS Electronic Components 520N25IA40M0000
520N25IA40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520N25IA40M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD
Datasheet Download
520N25IA40M0000.pdf
Availability of 520N25IA40M0000
QUANTITY
520N25IA40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N25IA40M0000
Internal Part NumberEIS-520N25IA40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N25IA40M0000
Related Links520N25I, 520N25IA40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N25IA40M0000 Details Description
Related parts for 520N25IA40M0000
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.5MM datasheet.pdf
HEATSINK TO-126 BLACK datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL INV 8-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 16A POWERPAIR datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.4A 41 MOHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf