CTS Electronic Components 520R05CA19M2000
520R05CA19M2000 picture photo
Mfg. Part Number
520R05CA19M2000
Brief Description
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520R05CA19M2000.pdf
Availability of 520R05CA19M2000
QUANTITY
520R05CA19M2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520R05CA19M2000
Internal Part NumberEIS-520R05CA19M2000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency19.2MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520R05CA19M2000
Related Links520R05C, 520R05CA19M2000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520R05CA19M2000 Details Description
Related parts for 520R05CA19M2000
SUMICON RECT CON 34PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 19.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MAGNETIC MOUNT CHROME 3/4" datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HANDPC CBL FOR EB-5000S datasheet.pdf
MICRO 51C S 3" YEL JACKP NI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf