CTS Electronic Components 520T15HT16M3680
520T15HT16M3680 picture photo
Mfg. Part Number
520T15HT16M3680
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520T15HT16M3680.pdf
Availability of 520T15HT16M3680
QUANTITY
520T15HT16M3680 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520T15HT16M3680
Internal Part NumberEIS-520T15HT16M3680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520T15HT16M3680
Related Links520T15H, 520T15HT16M3680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520T15HT16M3680 Details Description
Related parts for 520T15HT16M3680
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PC/104-PLUS RCPT 120POS SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM A 9V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf