CTS Electronic Components 520T15HT16M3680
520T15HT16M3680 picture photo
Mfg. Part Number
520T15HT16M3680
Brief Description
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520T15HT16M3680.pdf
Availability of 520T15HT16M3680
QUANTITY
520T15HT16M3680 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520T15HT16M3680
Internal Part NumberEIS-520T15HT16M3680
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.368MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520T15HT16M3680
Related Links520T15H, 520T15HT16M3680 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520T15HT16M3680 Details Description
Related parts for 520T15HT16M3680
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
WRITING SURFACE 10X48X4" GREY datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGER LOW SPD 25WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf