CNC Tech 521-26-04-BL-010F
521-26-04-BL-010F picture photo
Mfg. Part Number
521-26-04-BL-010F
Manufacturer
Product Category
Modular - Flat Cable
Brief Description
CABLE MOD COIL 4COND 10' PRE-CUT
Datasheet Download
521-26-04-BL-010F.pdf
Availability of 521-26-04-BL-010F
QUANTITY
521-26-04-BL-010F Order Process
Ship out your order
Specifications of 521-26-04-BL-010F
Internal Part NumberEIS-521-26-04-BL-010F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Cables, Wires
FamilyModular - Flat Cable
Series-
PackagingBulk
Cable TypeCoil
Number of Conductors4
Length - Coil Retracted2.07' (0.63m)
Length - Coil Extended10' (3.05m)
Length-
Jacket ColorBlack
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand7/0.0063"
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Width0.189" (4.80mm)
Cable Height0.097" (2.46mm)
Coil Diameter0.512" (13mm)