| Internal Part Number | EIS-521-26-06-BL-007F | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Modular - Flat Cable | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Cable Type | Coil | |
| Number of Conductors | 6 | |
| Length - Coil Retracted | 2.43' (0.74m) | |
| Length - Coil Extended | 7' (2.13m) | |
| Length | - | |
| Jacket Color | Black | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Conductor Strand | 7/0.0063" | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Cable Width | 0.267" (6.80mm) | |
| Cable Height | 0.097" (2.46mm) | |
| Coil Diameter | 0.512" (13mm) | |