CNC Tech 521-26-06-SV-005F
521-26-06-SV-005F picture photo
Mfg. Part Number
521-26-06-SV-005F
Manufacturer
Product Category
Modular - Flat Cable
Brief Description
CABLE MOD COIL 6COND 5' PRE-CUT
Datasheet Download
521-26-06-SV-005F.pdf
Availability of 521-26-06-SV-005F
QUANTITY
521-26-06-SV-005F Order Process
Ship out your order
Specifications of 521-26-06-SV-005F
Internal Part NumberEIS-521-26-06-SV-005F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Cables, Wires
FamilyModular - Flat Cable
Series-
PackagingBulk
Cable TypeCoil
Number of Conductors6
Length - Coil Retracted1.77' (0.54m)
Length - Coil Extended5' (1.52m)
Length-
Jacket ColorSilver
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand7/0.0063"
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Cable Width0.267" (6.80mm)
Cable Height0.097" (2.46mm)
Coil Diameter0.512" (13mm)
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-
Voltage-
Current-
Conductor MaterialCopper, Bare
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)521-26-06-SV-005F
Related Links521-26-0, 521-26-06-SV-005F Datasheet, CNC Tech Distributor
521-26-06-SV-005F Details Description
Related parts for 521-26-06-SV-005F
OSC XO 2.4576MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD923 datasheet.pdf
USB TO I2C/LIN CONV BOARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 590 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
KIT DESIGN WORLD OF SENSORS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf