| Internal Part Number | EIS-530-26-06-WH-0500F | |
| Standard Package | 12 | |
| Cable Type | Straight | |
| Number of Conductors | 6 | |
| Length - Coil Retracted | - | |
| Length - Coil Extended | - | |
| Length | 500' (152.44m) | |
| Jacket Color | White | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Conductor Strand | 7/0.0063" | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Cable Width | 0.267" (6.80mm) | |
| Cable Height | 0.097" (2.46mm) | |