Bourns Inc. 5300-23-RC
5300-23-RC picture photo
Mfg. Part Number
5300-23-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 610MA 530 MOHM TH
Datasheet Download
5300-23-RC.pdf
Availability of 5300-23-RC
QUANTITY
5300-23-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 5300-23-RC
Internal Part NumberEIS-5300-23-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series5300
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating610mA
Current - Saturation370mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)530 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5300-23-RC
Related Links5300-, 5300-23-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
5300-23-RC Details Description
Related parts for 5300-23-RC
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEAT SINK 31MM X 31MM X 19.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
EJECTOR 2MM HEADER CAP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 18 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
TS14-RVS TRAY datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf