Silicon Labs 530BC311M040DGR
530BC311M040DGR picture photo
Mfg. Part Number
530BC311M040DGR
Brief Description
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
530BC311M040DGR.pdf
Availability of 530BC311M040DGR
QUANTITY
530BC311M040DGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 530BC311M040DGR
Internal Part NumberEIS-530BC311M040DGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystal Oscillators and Voltage Controlled Oscillators
Standard Package250
SeriesSi530
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency311.04MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±7ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)98mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)75mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)530BC311M040DGR
Related Links530BC31, 530BC311M040DGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
530BC311M040DGR Details Description
Related parts for 530BC311M040DGR
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC DUAL 2A NAND FET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SERVO DRIVE 400W 230V G5 SERIES datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf